EN PL

Badania lekarskie - po nowemu

powiększ

01.04.2015 r.

Od 1 kwietnia 2015 roku zostało zmienione prawo w zakresie badań lekarskich pracowników. Jakie zasady przy kierowaniu na badania lekarskie obowiązują od 1 kwietnia 2015?

Nowe przepisy po zmianie umożliwiają honorowanie badań wykonanych u poprzedniego pracodawcy lub w przypadku przerwy w zatrudnieniu trwającej nie dłużej niż 30 dni. Ważne! - dotyczy to jednak tylko i wyłącznie zatrudnienia na stanowisku pracy gdzie występują te same - lub zbliżone do wcześniejszych warunki środowiska pracy / zagrożenia.

Warto wiedzieć:

  • nowe przepisy dotyczą tylko badań które zostały wykonane po 1 kwietnia 2015 roku - czyli możliwość uznania badań wykonanych u innego pracodawcy dotyczy tylko pracowników którzy przeszli badania po tej dacie - nie wcześniej!
  • nastąpiła zmiana nazewnictwa: nie mówimy już o "zaświadczeniu lekarskim" a, o "orzeczeniu"
  • warunkiem uznania badań  jest udostępnienie przez pracownika skierowania na badania ( w którym zostały określone warunki środowiska pracy / zagrożenia) oraz orzeczenia lekarskiego nowemu pracodawcy - w obu przypadkach mówimy o oryginale - może to stanowić problem, gdyż jeżeli poprzedni pracodawca nie zadba o wydanie skierowania i orzeczenia w dwóch egzemplarzach (pracodawca/pracownik) to bez oryginału, pracownik może otrzymać odmowę uznania poprzednich badań.

 

Office 365
Zaloguj się
Zobacz nasz
kanał YT
Zobacz kalendarz szkoleń
Zapytaj o cenę

Wprowadź imię i nazwisko

Wprowadź poprawny e-mail

Wprowadź nr telefonu

Wprowadź imię i nazwisko

CONTACT_ALERT_TYPE1

Wprowadź treść wiadomości

* - pola obowiązkowe

Wyślij formularz

X
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.