Ręczne prace transportowe - nowe wymagania
04.05.2017 r.
1 maja 2017 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ws. bhp przy ręcznych pracach transportowych. Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami.
Obowiązuje nowy tytuł nowelizowanego aktu prawnego - od 1 maja 2017 jest to rozporządzenie ws. bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz innych pracach związanych z wysiłkiem fizycznym.
Zgodnie z nowo dodanymi zapisami, wydatek energetyczny netto niezbędny do wykonywania pracy związanej z wysiłkiem fizycznym, w tym z podnoszeniem i przenoszeniem przedmiotów, w czasie zmiany roboczej nie może przekraczać dla kobiet 5000 kJ, a przy pracy dorywczej 20 kJ/min. Wydatek energetyczny netto niezbędny do wykonywania pracy fizycznej związanej z podnoszeniem i przenoszeniem przedmiotów w czasie zmiany roboczej nie może przekraczać dla mężczyzn 8400 kJ, a przy pracy dorywczej 30 kJ/min.
Dodatkowo przy ręcznym przenoszeniu wprowadzono pojęcie obręczy barkowej - w stosunku do której ustalono obostrzony normatyw ciężkości podnoszonego ciężaru.
Zobacz szczegóły zmian:
- Prezentacja Power Point obrazująca nowe wymagania
- Porównanie zmian nowelizowanego rozporządzenia
- Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych oraz innych pracach związanych z wysiłkiem fizycznym.