Wykonaliśmy badanie obciążenia statycznego metodą OWAS na potrzeby projektu ZUS: „Program Dofinansowania Przedsiębiorstw”. Projekt zrealizowaliśmy dla firmy Veggo – hurtowni owoców i warzyw.
Czy wiesz że:
Metoda OWAS
Metoda całościowej oceny obciążenia statycznego, nazywana w skrócie OWAS (Ovako Working Posture Analysis System). Za pomocą tej metody może być przeprowadzona ilościowa analiza obciążenia w oparciu o standardowe pozycje ciała przyjmowane podczas pracy, z uwzględnieniem wartości sił zewnętrznych. OWAS jest prowadzona trójstopniowo i składa się na nią opracowanie chronometrażu dnia pracy, oszacowanie obciążenia związanego z poszczególnymi czynnościami ujętymi w chronometrażu oraz ocena zagrożenia. Istotą oceny jest wprowadzenie zmian na stanowisku pracy, ukierunkowanych na zmniejszenie prawdopodobieństwa i ciężaru następstw rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych.
Metodyka badań z zastosowaniem metody OWAS:
Metoda ta oparta jest na klasyfikacji położenia pleców, ramion i nóg w zależności od wykonywanych czynności . Do analizy obciążenia wykorzystywana jest także wartość siły zewnętrznej lub masy podnoszonego ładunku. Klasyfikacja tego obciążenia jest różna i zależy od płci i wieku pracownika.
Na podstawie klasyfikacji położenia poszczególnych części ciała, oraz klasyfikacji siły zewnętrznej wyznaczana jest kategoria obciążenia OWAS. Kombinacje położeń poszczególnych członów (plecy, ramiona, nogi) z uwzględnieniem siły zewnętrznej są zgrupowane w czterech kategoriach oceny stanowiska pracy (OWAS) . Dla każdej w czterech kategorii wynika określone działanie odnośnie poprawy warunków pracy na analizowanym stanowisku.
Zalety metody
Metoda OWAS umożliwia pełną ocenę ryzyka powstawania dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, dotyczy całego ciała pracownika z uwzględnieniem obciążenia kończyn górnych, kończyn dolnych oraz pleców. Ocena uwzględnia różnorodność wykonywanych czynności pracy zarówno ze względu na położenie ciała, wartość wywieranej siły jak i czas czynności pracy. Jest to metoda ogólna, pozwalająca na zastosowanie do każdego stanowiska pracy. Jednakże jest to metoda jakościowa, a ponadto ocena jest obarczona subiektywizmem osoby oceniającej.
Metoda jest ukierunkowana na działania korekcyjne, a nie tylko na identyfikację problemu. Metoda OWAS jest szczególnie przydatna do przeprowadzania ocen w warunkach dużego urozmaicenia czynności roboczych, kiedy chodzi o to, aby wyłonić z nich pozycje ciała najbardziej istotne z punktu widzenia obciążenia pracownika. Na pierwszy plan wysuwa się tam problem nietypowych i uciążliwych pozycji ciała przy pracy. Głównym celem oceny staje się, zatem ujawnienie i ewentualna korekta niepożądanych pozycji. W łącznej ocenie obciążenia statycznego, szczególnie przy pracach rutynowych, większe znaczenie ma czas utrzymywania niekorzystnych pozycji ciała niż sam fakt ich pojawiania się podczas pracy.