Badanie obciążenia statycznego metodą OWAS

10 sierpnia, 2015

Wykonaliśmy badanie obciążenia statycznego metodą OWAS na potrzeby projektu ZUS: „Program Dofinansowania Przedsiębiorstw”. Projekt zrealizowaliśmy dla firmy Veggo – hurtowni owoców i warzyw.

Czy wiesz że:

Metoda OWAS

Metoda całościowej oceny obciążenia statycznego, nazywana w skrócie OWAS (Ovako Working Posture Analysis System). Za pomocą tej metody może być przeprowadzona ilościowa analiza obciążenia w oparciu o standardowe pozycje ciała przyjmowane podczas pracy, z uwzględnieniem wartości sił zewnętrznych. OWAS jest prowadzona trójstopniowo i składa się na nią opracowanie chronometrażu dnia pracy, oszacowanie obciążenia związanego z poszczególnymi czynnościami ujętymi w chronometrażu oraz ocena zagrożenia. Istotą oceny jest wprowadzenie zmian na stanowisku pracy, ukierunkowanych na zmniejszenie prawdopodobieństwa i ciężaru następstw rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych.

Metodyka badań z zastosowaniem metody OWAS:

Metoda ta oparta jest na klasyfikacji położenia pleców, ramion i nóg w zależności od wykonywanych czynności . Do analizy obciążenia wykorzystywana jest także wartość siły zewnętrznej lub masy podnoszonego ładunku. Klasyfikacja tego obciążenia jest różna i zależy od płci i wieku pracownika.

Na podstawie klasyfikacji położenia poszczególnych części ciała, oraz klasyfikacji siły zewnętrznej wyznaczana jest kategoria obciążenia OWAS. Kombinacje położeń poszczególnych członów (plecy, ramiona, nogi) z uwzględnieniem siły zewnętrznej są zgrupowane w czterech kategoriach oceny stanowiska pracy (OWAS) . Dla każdej w czterech kategorii wynika określone działanie odnośnie poprawy warunków pracy na analizowanym stanowisku.

Zalety metody

Metoda OWAS umożliwia pełną ocenę ryzyka powstawania dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, dotyczy całego ciała pracownika z uwzględnieniem obciążenia kończyn górnych, kończyn dolnych oraz pleców. Ocena uwzględnia różnorodność wykonywanych czynności pracy zarówno ze względu na położenie ciała, wartość wywieranej siły jak i czas czynności pracy. Jest to metoda ogólna, pozwalająca na zastosowanie do każdego stanowiska pracy. Jednakże jest to metoda jakościowa, a ponadto ocena jest obarczona subiektywizmem osoby oceniającej.

Metoda jest ukierunkowana na działania korekcyjne, a nie tylko na identyfikację problemu. Metoda OWAS jest szczególnie przydatna do przeprowadzania ocen w warunkach dużego urozmaicenia czynności roboczych, kiedy chodzi o to, aby wyłonić z nich pozycje ciała najbardziej istotne z punktu widzenia obciążenia pracownika. Na pierwszy plan wysuwa się tam problem nietypowych i uciążliwych pozycji ciała przy pracy. Głównym celem oceny staje się, zatem ujawnienie i ewentualna korekta niepożądanych pozycji. W łącznej ocenie obciążenia statycznego, szczególnie przy pracach rutynowych, większe znaczenie ma czas utrzymywania niekorzystnych pozycji ciała niż sam fakt ich pojawiania się podczas pracy.

 

 

Szukasz firmy, która z pełnym zaangażowaniem zajmie się wdrożeniem zasad BHP w Twojej firmie?

JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU. Chcesz dowiedzieć się więcej temat naszych szkoleń, prezentacji czy dokumentów? Masz dodatkowe pytania w kwestii nadzoru BHP podczas realizacji projektu? Chcesz zlecić nam stałą i pełną obsługę w zakresie BHP lub masz pytania dotyczące naszych usług i tego, co możemy dla Ciebie zrobić? A może chcesz dołączyć do programu afiliacyjnego i potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami

Poznaj nowości na naszym
kanale YouTube
Sprawdź nasz YouTube
Zaloguj się do pakietu
Office 365
Zaloguj się
Dołącz do nas
na Facebooku
Nasz Facebook
Zaobserwuj nasz profil
na LinkedIn
Nasz LinkedIn
BHP Consulting
ul. Dworcowa 42, 09-402 Płock
Zadzwoń do nas
+48 24 263 45 69
Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności