Otrzymaliśmy zlecenie na przeprowadzenie i udokumentowanie oceny ryzyka zawodowego dla ponad 100 stanowisk pracy w zakładzie CNH Polska Sp. z o.o.
Zakład produkcyjny w Płocku należy do Grupy Fiat, produkowane są w nim kombajny marek Case oraz New Holland.
Czy wiesz że zakłady z Grupy Fiat mają wdrożony system o nazwie ” World Class Manufacturing” w którym pierwszym podstawowym filarem jest bezpieczeństwo?
Przeczytaj – dowiedz się więcej:
WCM ( World Class Manufacturing) jest systemem ciągłego doskonalenia w odniesieniu m. in. do bezpieczeństwa, kosztów, jakości, elastyczności, czy też poziomu obsługi klienta. WCM koncentruje się na poprawie wykorzystania obecnych zasobów bez ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych. Pierwszym głównym filarem w systemie WCM jest filar BHP „SAFETY„.
Taka filozofia podejścia do problemów produkcji, wypracowana wiele lat temu w USA i Japonii, jest obecnie najbardziej znana w przemyśle motoryzacyjnym (np. System Produkcyjny Fiata, Toyoty). Filar bezpieczeństwa zakłada wdrażanie zasad i podejście do problematyki BHP na podstawie siedmiu kroków:
Siedem Kroków w Ulepszeniach
Krok 1:
Analiza wypadków i następująca po niej analiza przyczyn wypadków. Jakie są ich źródła i częstotliwość zdarzeń? Poznać fakty!
Krok 2:
Określić, jakie przeciwdziałania można wdrożyć celem wyeliminowania zagrożenia i wykorzenienia źródła zagrożenia. Zastosować przeciwdziałania horyzontalnie. Zaszczepić rozumienie ryzyka w innych częściach operacji, gdzie mogą mieć zastosowanie w podobnych obszarach.
Krok 3:
Ustalić standardy tymczasowe dla bezpieczeństwa wypisując wszystkie problemy bezpieczeństwa. Ustalić priorytety dla problemów według ich ważności i potencjalnych konsekwencji.
Krok 4:
Uwrażliwić wszystkich na istotność kwestii bezpieczeństwa. Wprowadzić kontrolę ogólną dla bezpieczeństwa. Wykorzeniać postrzeganie bezpieczeństwa jako problemu dotyczącego odpowiedzialnego za nie urzędnika. Szkolić ludzi w zrozumieniu na czym polega bezpieczeństwo i w jaki sposób mogą oni wpływać na własne bezpieczeństwo.
Krok 5 :
Autonomiczna kontrola bezpieczeństwa. Przejście do punktu, w którym wszyscy patrzą w krytyczny sposób na swoje własne otoczenie wyszukując zagadnień związanych z bezpieczeństwem i okazji do ich poprawy, jako że ci, którzy najlepiej potrafią chronić ludzi od wypadków są oni sami. Pracownicy powinni aktywnie szukać sposobów na poprawę bezpieczeństwa swojego środowiska pracy.
Krok 6:
Autonomiczne standardy bezpieczeństwa. Wyposażeni w wiedzę teoretyczną z zakresu tworzenia bezpiecznego środowiska pracy i w doświadczenie w przeprowadzaniu określonych kontroli bezpieczeństwa, pracownicy mogą opracować w grupach jakie chcą ustalić własne standardy dla bezpiecznego i pewnego środowiska pracy.
Krok 7:
W pełni wdrożony system zarządzania bezpieczeństwem przy osiągnięciu zera dla wypadków w ramach bezpieczeństwa.
Nasza oferta również dotyczy wsparcia w działaniach wdrażanego systemu, ukierunkowania działań oraz wdrożenia mechanizmów wspierających opisywany system WCM