Od 1 kwietnia 2015 roku zostało zmienione prawo w zakresie badań lekarskich pracowników. Jakie zasady przy kierowaniu na badania lekarskie obowiązują od 1 kwietnia 2015?
Nowe przepisy po zmianie umożliwiają honorowanie badań wykonanych u poprzedniego pracodawcy lub w przypadku przerwy w zatrudnieniu trwającej nie dłużej niż 30 dni. Ważne! – dotyczy to jednak tylko i wyłącznie zatrudnienia na stanowisku pracy gdzie występują te same – lub zbliżone do wcześniejszych warunki środowiska pracy / zagrożenia.
Warto wiedzieć:
- nowe przepisy dotyczą tylko badań które zostały wykonane po 1 kwietnia 2015 roku – czyli możliwość uznania badań wykonanych u innego pracodawcy dotyczy tylko pracowników którzy przeszli badania po tej dacie – nie wcześniej!
- nastąpiła zmiana nazewnictwa: nie mówimy już o „zaświadczeniu lekarskim” a, o „orzeczeniu„
- warunkiem uznania badań jest udostępnienie przez pracownika skierowania na badania ( w którym zostały określone warunki środowiska pracy / zagrożenia) oraz orzeczenia lekarskiego nowemu pracodawcy – w obu przypadkach mówimy o oryginale – może to stanowić problem, gdyż jeżeli poprzedni pracodawca nie zadba o wydanie skierowania i orzeczenia w dwóch egzemplarzach (pracodawca/pracownik) to bez oryginału, pracownik może otrzymać odmowę uznania poprzednich badań.