Badania lekarskie - po nowemu

1 kwietnia, 2015

Od 1 kwietnia 2015 roku zostało zmienione prawo w zakresie badań lekarskich pracowników. Jakie zasady przy kierowaniu na badania lekarskie obowiązują od 1 kwietnia 2015?

Nowe przepisy po zmianie umożliwiają honorowanie badań wykonanych u poprzedniego pracodawcy lub w przypadku przerwy w zatrudnieniu trwającej nie dłużej niż 30 dni. Ważne! – dotyczy to jednak tylko i wyłącznie zatrudnienia na stanowisku pracy gdzie występują te same – lub zbliżone do wcześniejszych warunki środowiska pracy / zagrożenia.

Warto wiedzieć:

  • nowe przepisy dotyczą tylko badań które zostały wykonane po 1 kwietnia 2015 roku – czyli możliwość uznania badań wykonanych u innego pracodawcy dotyczy tylko pracowników którzy przeszli badania po tej dacie – nie wcześniej!
  • nastąpiła zmiana nazewnictwa: nie mówimy już o „zaświadczeniu lekarskim” a, o „orzeczeniu
  • warunkiem uznania badań  jest udostępnienie przez pracownika skierowania na badania ( w którym zostały określone warunki środowiska pracy / zagrożenia) oraz orzeczenia lekarskiego nowemu pracodawcy – w obu przypadkach mówimy o oryginale – może to stanowić problem, gdyż jeżeli poprzedni pracodawca nie zadba o wydanie skierowania i orzeczenia w dwóch egzemplarzach (pracodawca/pracownik) to bez oryginału, pracownik może otrzymać odmowę uznania poprzednich badań.

 

Szukasz firmy, która z pełnym zaangażowaniem zajmie się wdrożeniem zasad BHP w Twojej firmie?

JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU. Chcesz dowiedzieć się więcej temat naszych szkoleń, prezentacji czy dokumentów? Masz dodatkowe pytania w kwestii nadzoru BHP podczas realizacji projektu? Chcesz zlecić nam stałą i pełną obsługę w zakresie BHP lub masz pytania dotyczące naszych usług i tego, co możemy dla Ciebie zrobić? A może chcesz dołączyć do programu afiliacyjnego i potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami

Poznaj nowości na naszym
kanale YouTube
Sprawdź nasz YouTube
Zaloguj się do pakietu
Office 365
Zaloguj się
Dołącz do nas
na Facebooku
Nasz Facebook
Zaobserwuj nasz profil
na LinkedIn
Nasz LinkedIn
BHP Consulting
ul. Dworcowa 42, 09-402 Płock
Zadzwoń do nas
+48 24 263 45 69
Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności