Czy samodzielne wdrożenie SZBHP, tak aby zakończyło się ono uzyskaniem certyfikatu, musi być procesem długotrwałym, żmudnym i stresującym?

15 listopada, 2022

Zdecydowanie nie, o czym świadczą doświadczenia naszego klienta, który korzystając z opcji zakupu szablonów wraz z konsultacjami, wdrożył w swojej firmie SZBHP. Wdrożenie zakończyło się sukcesem – uzyskaniem certyfikatu.

Zanim jednak opowiemy więcej na temat tego, jak wyglądał cały proces, chcieliśmy wyjaśnić, dlaczego w ogóle stworzyliśmy szablony SZBHP i dlaczego okazało się, że jest to strzał w dziesiątkę.

Do chwili stworzenia szablonów, klienci, którzy chcieli wdrożyć w swoich firmach SZBHP mieli dwie opcje: zamówić jego stworzenie przez profesjonalną firmę, taką jak nasza, co wiąże się z wydatkiem od kilku do kilkunastu tysięcy i długim czasem oczekiwania, lub stworzenia go samodzielnie. Ta druga opcja wprawdzie nie wymaga nakładów finansowych – wszystkie wytyczne potrzebne do stworzenia tego dokumentu znajdują się w normie PN-ISO 45001:2018. Jednak w praktyce okazywało się, że przekładanie wytycznych normy na potrzeby konkretnej firmy może być karkołomnym zadaniem.

Nasi klienci często nas pytali: czy da się ten proces ułatwić?

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie stworzyliśmy szablony DOKUMENTÓW SZBHP wg normy PN-ISO 45001:2018, które dostępne są poniżej:

Co zawierają szablony i dlaczego są tak dobrym rozwiązaniem?

Wszystko to, co jest potrzebne do samodzielnego opracowania oraz wdrożenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w firmie, a więc:

  • gotowe szablony dokumentów SZBHP – można zakupić je w komplecie lub pojedynczo;
  • konsultacje – w pakiecie z kompletem dokumentów SZBHP lub oddzielnie.

Szablony dokumentów SZBHP są edytowalne i w części wypełnione, dzięki czemu praca z nimi jest szybsza i łatwiejsza – wystarczy je jedynie uzupełnić i wydrukować. Zawierają również komentarze i odnośniki.

Jak się ten system sprawdza w praktyce?

Moglibyśmy pisać, ilu mamy zadowolonych klientów, ale w tym przypadku jedna opinia z naszego sklepu powie znacznie więcej:

Polecam to opracowanie. Dużo niezbędnej treści. Polecam oczywiście zakup z dodatkowymi konsultacjami – mi doradzała Pani Ewelina i bardzo to sobie cenię. Nie każdy wszystko musi wiedzieć, dlatego warto zapytać kogoś bardziej doświadczonego. Jeszcze raz polecam!

Andrzej

Czy trzeba mieć doświadczenie, żeby wdrożyć SZBHP z użyciem szablonów?

Jak się okazuje, nie. Choć w opisach produktów szablonów SZBHP piszemy, że potrzebna jest znajomość normy oraz firmy, w której mamy zamiar wdrożyć SZBHP, to w praktyce osoby, które nie mają żadnego doświadczenia, potrafią wdrożyć system z sukcesem.

Co jest kluczem do tego sukcesu?

Okazuje się, że konsultacje. Świadomość, że w każdej chwili można do nas zadzwonić z każdym pojawiającym się pytaniem, sprawia, że klienci czują się pewniej i chętniej podejmują się tego zadania.

O co najczęściej pytają klienci podczas konsultacji?

Dla jednego z naszych klientów, który podjął się wdrożenie SZBHP u swojego klienta, nie mając w tym żadnego doświadczenia, najważniejszym pytaniem zadanym podczas pierwszej rozmowy było:

Jeśli zakończymy prace nad plikami, to czy możemy liczyć z Pani strony na pomoc w ocenie merytorycznej wprowadzonych przez nas tekstów do kontekstu firmy?

Nasza odpowiedź, która uspokoiła klienta i zażegnała jego obawy:

W ramach konsultacji, które Pan zakupił oczywiście mogę rzucić okiem na dokumenty przez Państwa sporządzane i ewentualnie zasugerować zmiany, rozwiązania, bądź po zapoznaniu tylko pogratulować 😊 i taka opcja byłaby najlepsza 😊

Tu chcemy nadmienić, że większość pytań i zagadnień  skierowanych do konsultacji, pojawia się już po zakupie dokumentów i dotyczy sprawdzenia, czy dokumenty lub załączniki zostały dobrze wypełnione.

Przykład:

Klient przeprowadził w firmie audyt wewnętrzny, po czym uzupełnił raport z audytu (formularz znajdujący się w zasobach dokumentacji SZBHP) i potrzebował konsultacji  w zakresie oceny  wykonywanego przez niego pierwszy raz w życiu audytu.

Część pojawiających się pytań dotyczyła tego,  czy treść konkretnej naniesionej zmiany jest nadal zgodna z wymaganiami normy i czy ta zmiana wiąże się z innymi  zmianami w treści dokumentacji całego systemu. 

Przykład:

Klient wprowadził dodatkowe listy kontrolne do audytów wewnętrznych na każdy obszar. Na ich podstawie będzie tworzyć  raport z audytu wewnętrznego – Pytanie brzmiało:  czy tak może być?

W jaki sposób podeszliśmy do udzielania odpowiedzi? Przed konsultacją nasza specjalistka zapoznała się z treścią załączonych list, które, jak się okazało, jak najbardziej można było wykorzystać. Podczas rozmowy poinformowała klienta o innych zmianach, które są konieczne w związku z pojawieniem się nowego dokumentu, wskazując miejsca i treści zapisów tak, aby wdrożony system spełniał wymagania Normy i mapy procesów.

Mamy nadzieję, że tym wpisem przekonaliśmy Was, że samodzielne wdrożenie SZBHP jest nie tylko możliwe, ale z naszymi szablonami oraz możliwością konsultacji z naszymi specjalistami,  również może być również proste i przyjemne.

Szukasz firmy, która z pełnym zaangażowaniem zajmie się wdrożeniem zasad BHP w Twojej firmie?

JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU. Chcesz dowiedzieć się więcej temat naszych szkoleń, prezentacji czy dokumentów? Masz dodatkowe pytania w kwestii nadzoru BHP podczas realizacji projektu? Chcesz zlecić nam stałą i pełną obsługę w zakresie BHP lub masz pytania dotyczące naszych usług i tego, co możemy dla Ciebie zrobić? A może chcesz dołączyć do programu afiliacyjnego i potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami

Poznaj nowości na naszym
kanale YouTube
Sprawdź nasz YouTube
Zaloguj się do pakietu
Office 365
Zaloguj się
Dołącz do nas
na Facebooku
Nasz Facebook
Zaobserwuj nasz profil
na LinkedIn
Nasz LinkedIn
BHP Consulting
ul. Dworcowa 42, 09-402 Płock
Zadzwoń do nas
+48 24 263 45 69
Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności