Dlaczego nasze szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem technologii VR cieszą się takim dużym uznaniem wśród uczestników?

20 lipca, 2022

Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na to pytanie w trzech słowach, odpowiedź brzmiałaby, bo są: ekscytujące, praktyczne i merytoryczne.

Uwielbiamy ten moment, gdy uczestnicy zakładają okulary, rozglądają się po wirtualnym otoczeniu, a z ich ust słuchać: WOW! Ale fajne! Czad! Wtedy już wiemy, że VR-y dobrze spełnią swoje zadanie, a uczestnicy wyjdą ze szkolenia z dobrze przećwiczonymi umiejętnościami.

W tym wpisie chcemy zainteresować Was szkoleniami z pierwszej pomocy z wykorzystaniem technologii VR, dlatego po kolei będziemy odpowiadać na poniższe pytania:

  1. Czy szkolenia z pierwszej pomocy są szkoleniami obowiązkowymi?
  2. Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy?
  3. Dla kogo przeprowadzamy szkolenia z pierwszej pomocy?
  4. Co sprawia, że szkolenia z wykorzystaniem technologii VR są skuteczniejsze od tych prowadzonych w formie tradycyjnej.
  5. Jaki jest program szkolenia?
  6. W jakich miastach prowadzimy szkolenia z pierwszej pomocy z wykorzystaniem technologii VR?

1. Czy szkolenia z pierwszej pomocy są szkoleniami obowiązkowymi?

Są grupy zawodowe zobligowane przepisami do realizacji szkoleń z pierwszej pomocy – m.in.. wszyscy pracownicy szkół. Pozostali pracownicy nie mają takiego obowiązku.

Wystarczy, że pracownik posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego BHP, żeby Pracodawca wyznaczył go do udzielania pierwszej pomocy.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest posiadanie wiedzy i wyrobienie właściwych nawyków a to możemy uzyskać wyłącznie poprzez cykliczne uczestniczenie w szkoleniach z pierwszej pomocy z naciskiem na zajęcia praktyczne.

2. Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy?

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której umiejętność udzielenia pierwszej pomocy będzie kwestią „być albo nie być”. Zadławienie cukierkiem przez dziecko. Utrata przytomności u współmałżonka. Wypadek w pracy. Wypadek drogowy. To tylko kilka przykładów. Tym, co jest wspólne dla tych wszystkich sytuacji to: mogą się zdarzyć w każdym momencie, wywołują ogromne emocje – łącznie z paniką, wymagają szybkiego i zdecydowanego działania oraz chłodnego podejścia.

Dlatego trzema głównymi celami, jakie sobie stawiamy w przypadku szkoleń z pierwszej pomocy, są:

  • Zmniejszenie obaw uczestników. Prawda jest taka, że większość z nas boi się udzielania pierwszej pomocy, bo gdzieś z tyłu głowy słyszy: Nie mam pojęcia, co mam robić. A co będzie, jeśli zrobię jeszcze większą krzywdę? A jak mi się coś stanie podczas udzielania pomocy? Doskonale znamy wszystkie te obawy i emocje. Uczestnikom swoich szkoleń uświadamiamy dwie sprawy. Po pierwsze, zrób tyle, ile jesteś w stanie. Po drugie, pamiętaj, że bez udzielenia pomocy ten człowiek nie ma żadnych szans, dlatego, nawet jeśli nie masz wprawy i wiedzy ratownika medycznego, to dla tego człowieka będzie lepiej, gdy udzielisz pomocy, niż gdy nie zrobisz nic.
  • Przekazanie fachowej wiedzy. Niestety, wokół tematu udzielania pierwszej pomocy krąży naprawdę wiele mitów, a stosowanie się do nich może jedynie pogorszyć sytuację. Słyszeliście o tym, że gdy dojdzie do częściowej niedrożności dróg oddechowych np. u dziecka i ono zaczyna kaszleć, to należy mu powiedzieć, żeby podniosło ręce do góry? To właśnie jeden z takich mitów. Dlatego fachowa wiedza jest w tym przypadku elementem kluczowym.
  • Nauka praktycznych umiejętności, takich jak: opatrywanie ran, ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej, resuscytacja oddechowo-krążeniowa, użycie AED (ang. Automated External Defibrillator czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny) pomoc przy omdleniach i utracie przytomności, zabezpieczenie miejsca wypadku itp.

3. Dla kogo przeprowadzamy szkolenia z pierwszej pomocy?

Najczęściej takie szkolenia przeprowadzamy dla pracowników – coraz większa liczba pracodawców zdaje sobie sprawę, że warto mieć w firmie jak najwięcej osób, które będą w stanie udzielić skutecznej pomocy, gdy zdarzy się wypadek.

Jednak to nie wszystko. Chcąc zachęcić jak największą liczbę osób do zainteresowania się tym tematem, prowadzimy różnego rodzaju akcje: szkolenia otwarte w naszej siedzibie czy szkolenia dla dzieci i młodzieży np. ostatnio robiliśmy szkolenie dla grupy harcerzy.

4. Co sprawia, że szkolenia z wykorzystaniem technologii VR są skuteczniejsze od tych prowadzonych w formie tradycyjnej?

Sprawa jest dość prosta. Im więcej realizmu wprowadzimy do szkolenia, tym szybciej uczestnicy nauczą się konkretnych umiejętności. W takich sytuacjach gogle VR naprawdę świetnie się sprawdzają, bo z jednej strony są niesamowitą pomocą dydaktyczną – zakładasz okulary i zostajesz wrzucony w trudne sytuacje, w których jesteś zmuszony do udzielenia pierwszej pomocy. Widzisz realne obrazy: wypadek samochodowy czy osobę nieprzytomną leżącą na schodach. Realizm VR sprawia, że przeżywasz sytuację tak, jakby wydarzyła się naprawdę, a jednocześnie wiesz, że jest to sytuacja absolutnie bezpieczna i możesz przećwiczyć ją kilka razy. Z drugiej, jest to naprawdę świetna zabawa.

5. Jaki jest program szkolenia?

Całe szkolenie składa się z dwóch części: merytorycznej, w której przekazujemy niezbędną wiedzę, oraz praktycznej, podczas której trenujemy konkretne umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

Część merytoryczna obejmuje m.in.:

  1. Aspekty prawne pierwszej pomocy.
  2. Postępowanie w Nagłym Zatrzymaniu Krążenia – resuscytacja osób dorosłych i dzieci z zastosowaniem AED.
  3. Postępowanie podczas zadławień i zachłyśnięcia.
  4. Zasady postępowania w urazach, krwotoki, opatrywanie ran.
  5. Postępowanie w stanach nagłych (m.in. padaczka, omdlenia, zawał serca, udar, itp.)

Część praktyczna obejmuje:

  1. Trening VR – przećwiczenie w środowisku wirtualnej rzeczywistości różnorodnych sytuacji, wymagających udzielania pierwszej pomocy: udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wyniku wypadku, wykonanie resuscytacji itp.
  2. Przepracowanie licznych scenek z życia wziętych: zranienie, zadławienie, pogryzienie przez psa, ciało obce, bójka na mieście, czy utrata przytomności, aby nauczyć się jak odpowiednio zareagować w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy.
  3. Pozycja boczna bezpieczna wraz z badaniem urazowym.
  4. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa na fantomach z zastosowaniem AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny).

Program szkolenia jest też często modyfikowany i dostosowywany do potrzeb klienta.

6. W jakich miastach prowadzimy szkolenia z pierwszej pomocy z wykorzystaniem technologii VR?

Szkolenia te przeprowadzamy zarówno w naszej siedzibie w Płocku, jak również w siedzibach firm naszych klientów. Prawda jest taka, że prowadzimy je w całej Polsce. Byliśmy już w Warszawie, Gdańsku, Sopocie, Wrocławiu, Poznaniu, Włocławku, Olsztynie, Krakowie i w wielu, wielu innych lokalizacjach dlatego możemy je przeprowadzić również u Ciebie, bez względu na to, w jakim mieście jest Twoja firma.

Jeśli masz pytania lub chcesz zorganizować takie szkolenie w swojej firmie, szkole lub innej placówce, wystarczy, że skontaktujesz się z nami w tej sprawie.

Szukasz firmy, która z pełnym zaangażowaniem zajmie się wdrożeniem zasad BHP w Twojej firmie?

JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU. Chcesz dowiedzieć się więcej temat naszych szkoleń, prezentacji czy dokumentów? Masz dodatkowe pytania w kwestii nadzoru BHP podczas realizacji projektu? Chcesz zlecić nam stałą i pełną obsługę w zakresie BHP lub masz pytania dotyczące naszych usług i tego, co możemy dla Ciebie zrobić? A może chcesz dołączyć do programu afiliacyjnego i potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami

Poznaj nowości na naszym
kanale YouTube
Sprawdź nasz YouTube
Zaloguj się do pakietu
Office 365
Zaloguj się
Dołącz do nas
na Facebooku
Nasz Facebook
Zaobserwuj nasz profil
na LinkedIn
Nasz LinkedIn
BHP Consulting
ul. Dworcowa 42, 09-402 Płock
Zadzwoń do nas
+48 24 263 45 69
Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności