Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – co się zmieniło i czy przysługuje wszystkim pracownikom, którzy ulegli wypadkowi?

25 kwietnia, 2022

Powszechnie wiadomo, że pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy i doznał uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie. Jednak czy jest to tak proste i oczywiste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka? Niekoniecznie, dlatego w tym wpisie przyjrzymy się temu tematowi bliżej. Wyjaśnimy komu przysługuje takie odszkodowanie, a komu nie oraz ile aktualnie wynosi kwota odszkodowania.

Komu przysługuje?

Na pytanie, komu przysługuje takie odszkodowanie, na oficjalnej stronie ZUS możemy przeczytać, że chodzi o:

  1. Osobę, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
  2. Uprawnionego członka rodziny osoby zmarłej spełniającego określone warunki, tj.: małżonka, dzieci lub rodziców osoby zmarłej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Gdzie jest haczyk? O takie odszkodowanie może ubiegać się osoba, która podlega ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe dla osób zatrudnionych  na umowę o pracę, umowę zlecenie, oraz umowę agencyjną, czy uaktywniającą, a także dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Natomiast nie dotyczy osób zatrudnionych w ramach umowy o dzieło. To, czy taka składka jest regularnie odprowadzana przez pracodawcę, można sprawdzić na swoim profilu PUE ZUS. Jeśli jeszcze go nie posiadamy, możemy w każdej chwili go założyć.

Co się zmieniło?

Zmieniły się kwoty wypłacanych odszkodowań. Od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynosi 1133zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Dokładne zmiany przedstawia tabela: 

O czym należy pamiętać?

Jest kilka punktów, o których warto pamiętać, ubiegając się o takie odszkodowanie:

  1. Ocenę stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
  2. Decyzję o przyznaniu, odmowie oraz wysokości odszkodowania podejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu 14 dni licząc od daty otrzymania orzeczenia lekarza lub komisji lekarskiej decyzji o stanie zdrowia lub od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
  3. Dokumentacja powypadkowa powinna być sporządzona na  podstawie aktualnych wzorów[Nieznany 1]  dokumentów. Okazuje się, że choć od ostatniej aktualizacji minęło ponad dwa lata, to do ZUS nadal trafiają dokumenty stworzone na podstawie nieaktualnych wzorów, co opóźnia proces wypłaty odszkodowania.

Komu nie przysługuje jednorazowe odszkodowanie?

Nawet jeśli ubezpieczony miał systematycznie odprowadzaną składkę na ubezpieczenie wypadkowe, to nie zawsze przysługuje mu odszkodowanie. Jak informuje  ZUS:

Jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje ubezpieczonemu, gdy:

  • wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów bhp, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa

albo

  • w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych ubezpieczony przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Powyższa informacja nie dotyczy wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Macie pytania dotyczące tego tematu?

Napiszcie do nas na: plock@pogotowiebhp.com.pl

Potrzebujecie aktualnych szablonów dokumentów?

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziecie wszystkie potrzebne:

Szukasz firmy, która z pełnym zaangażowaniem zajmie się wdrożeniem zasad BHP w Twojej firmie?

JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU. Chcesz dowiedzieć się więcej temat naszych szkoleń, prezentacji czy dokumentów? Masz dodatkowe pytania w kwestii nadzoru BHP podczas realizacji projektu? Chcesz zlecić nam stałą i pełną obsługę w zakresie BHP lub masz pytania dotyczące naszych usług i tego, co możemy dla Ciebie zrobić? A może chcesz dołączyć do programu afiliacyjnego i potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami

Poznaj nowości na naszym
kanale YouTube
Sprawdź nasz YouTube
Zaloguj się do pakietu
Office 365
Zaloguj się
Dołącz do nas
na Facebooku
Nasz Facebook
Zaobserwuj nasz profil
na LinkedIn
Nasz LinkedIn
BHP Consulting
ul. Dworcowa 42, 09-402 Płock
Zadzwoń do nas
+48 24 263 45 69
Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności