Zgodnie z Ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r. oddelegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług
która wdraża
Dyrektywę Parlamentu Europejskiego I Rady 2014/67/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, zmieniająca rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym („rozporządzenie w sprawie IMI”): PL i EN
Pracodawcy delegujący pracowników na terytorium Polski są zobowiązani od dnia 18 czerwca 2016:
- A. najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi na terytorium Polski przekazać do Państwowej Inspekcji Pracy stosowne oświadczenie
- B. wyznaczyć osobę upoważnioną do pośredniczenia w kontaktach z PIP
- C. przechowywać wybrane dokumenty pracownicze na terytorium Polski przez okres delegowania, a udostępniać je Państwowej Inspekcji Pracy w okresie 2 lat od zakończenia delegowani.
Pracodawcy, którzy delegowali pracowników przed 18 czerwca 2016, a usługa jest wciąż świadczona w dniu 18 czerwca 2016, powyższych obowiązków muszą dopełnić do dnia 18 września 2016.
Pracodawca delegujący pracowników na terytorium Polski podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł jeśli nie wywiązuje się z wyżej opisanych obowiązków.
A. Oświadczenie:
Pracodawca delegujący najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi składa Państwowej Inspekcji Pracy oświadczenie zawierające informacje niezbędne w celu przeprowadzenia kontroli sytuacji faktycznej w miejscu pracy. Pomocniczy wzór formularza oświadczenia zamieszczony został na stronie internetowej PIP oraz na stronie prowadzonej w ramach pojedynczego punktu informacyjnego : również wersja anglojęzyczna.
Pracodawca ma obowiązek zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy w ciągu 7 dni roboczych o każdej zmianie informacji w zakresie pkt. 1, 6 lub 7.
Oświadczenie składa się w języku polskim lub w angielskim.
Oświadczenie składa się w formie pisemnej, w postaci papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem pojedynczego punktu kontaktowego. W tym przypadku wymagany jest podpis elektroniczny, lub profil zaufany.
B. Osoba upoważniona do pośredniczenia w kontaktach z PIP
Pracodawca delegujący pracownika na terytorium Polski wyznacza osobę upoważnioną do pośredniczenia w kontaktach z Państwową Inspekcją Pracy oraz do przesyłania i otrzymywania dokumentów lub zawiadomień.
Wymagane jest, aby osoba upoważniona do kontaktów z PIP przebywała na terytorium Polski w okresie delegowania pracowników.
Dane osoby upoważnionej przekazywane są do PIP w w/w oświadczeniu.
Osoba upoważniona do reprezentowania pracodawcy w trakcie kontroli PIP.
Na żądanie Państwowej Inspekcji Pracy osoba upoważniona do kontaktów z PIP niezwłocznie przekazuje dane osoby upoważnionej przez pracodawcę do reprezentowania go w trakcie kontroli PIP.
Osoba upoważniona do kontaktów z PIP oraz osoba upoważniona do reprezentowania w trakcie kontroli PIP może być tą samą osobą, lub mogą to być dwie różne osoby.
Na wniosek PIP osoba upoważniona do reprezentowania w trakcie kontroli powinna być dostępna na terytorium Polski w związku z prowadzoną kontrolą.
C. Dokumenty pracownicze
Pracodawca delegujący pracownika na terytorium Polski obowiązany jest w okresie delegowania do przechowywania na terytorium Polski:
- kopii umowy o pracę pracownika delegowanego lub innego równoważnego dokumentu poświadczającego warunki zatrudnienia w ramach nawiązanego stosunku pracy;
- dokumentacji dotyczącej czasu pracy pracownika delegowanego w zakresie rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz liczby godzin przepracowanych w danym dniu lub jej kopii;
- dokumentów określających wysokość wynagrodzenia pracownika delegowanego wraz z wysokością dokonanych odliczeń zgodnie z właściwym prawem oraz dowodów wypłaty pracownikowi wynagrodzenia lub ich kopii.
Dokumenty mogą być przechowywane w postaci papierowej lub elektronicznej.
Miejsce przechowywania dokumentów wskazywane jest w oświadczeniu składanym do PIP.
Na wniosek PIP pracodawca delegujący zobowiązany jest udostępnić dokumenty:
- w okresie delegowania: w ciągu 5 dni roboczych wraz z ich tłumaczeniem na język polski.
- w okresie 2 lat od zakończenia delegowania: w ciągu 15 dni roboczych, a jeśli wniosek PIP tego wymaga, również z tłumaczeniem na język polski.
Ponadto:
Odpowiedzialność solidarna zlecającego z pracodawcą delegującym
Wykonawca powierzający wykonanie prac budowlanych (określonych w art. 5 ust. 2 ustawy) pracodawcy delegującemu pracownika na terytorium RP ponosi wobec pracownika delegowanego odpowiedzialność solidarną z tym pracodawcą za jego zobowiązania powstałe w trakcie wykonywania prac z tytułu zaległego wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
Wykonawca powierzający wykonanie prac budowlanych z zostaje zwolniony z odpowiedzialności ponoszonej solidarnie wraz z pracodawcą delegującym wobec pracownika delegowanego z tytułu zaległego wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych pod warunkiem:
- Przekazanie pracodawcy delegującemu pracownika na terytorium RP pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia
- Odebranie od niego potwierdzenia złożenia oświadczenia do PIP
Warunki zatrudnienia pracowników delegowanych na terytorium RP
Pracodawca delegujący pracownika na terytorium RP zapewnia mu warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów Kodeksu Pracy oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników w zakresie:
- norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego;
- wymiaru urlopu wypoczynkowego;
- minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- wysokości wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych;
- bezpieczeństwa i higieny pracy;
- ochrony pracownic w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego;
- zatrudniania młodocianych oraz wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko;
- zasad równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji;
W przypadku pracowników, wykonujących nie dłużej niż przez 8 dni w roku wstępne prace montażowe lub instalacyjne niezbędne do korzystania z dostarczonych wyrobów nie stosuje się wymagań w zakresie pkt 2?4 (wymiar urlopu, wynagrodzenie minimalne oraz wysokość wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny).
Państwowa Inspekcja Pracy zamieści na stronie internetowej (powadzonej w ramach pojedynczego punktu informacyjnego (www.businessinpoland.gov.pl ) informacje o warunkach zatrudnienia i zakresie ich stosowania do pracowników delegowanych. PIP jest też zobowiązany do udzielania informacji na ten temat.
Potrzebujesz wsparcia – skontaktuj się z nami: