Szkolenia okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych wykonujących pracę zdalną – obowiązkowe czy nie?

12 czerwca, 2023

Ostatnio jeden z naszych klientów zadał nam pytanie:

Czy można zrezygnować z przeprowadzenia szkoleń okresowych bhp dla pracowników administracyjno-biurowych wykonujących pracę zdalną?

Odpowiedź jest krótka: nie.

Jako pracodawcy, zgodnie z obowiązującym prawem, powinniśmy zapewnić wszystkim osobom na stanowiskach administracyjno-biurowych pracującym zdalnie szkolenie okresowe BHP.

Nawet wtedy, gdy pracodawca zakwalifikowany jest do grupy zawodowej, dla której uznano nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka, czyli grupy, w których występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia oraz niski wskaźnik wypadkowości?

Nawet wtedy. Prawdą jest, że w przypadku pracowników administracyjno-biurowych pracujących na terenie firmy, w szczególnych przypadkach można zrezygnować z przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp. Szkolenie takie nie jest wymagane gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (przepis art. art. 2373 § 22 Kodeksu pracy).

Jednak w przypadku pracowników pracujących w trybie zdalnym zmiany w Kodeksie Pracy

Art. 6731 § 3 mówią o tym, iż nie stosuje się przepisu art. 2373 § 22), co oznacza, że mamy obowiązek zorganizowania szkoleń okresowych BHP dla pracowników administracyjno-biurowych pracujących zdalnie nawet jeżeli są zatrudnieni w firmie w której kategoria ryzyka jest nie wyższa niż trzecia.

Podsumowując, jeżeli w firmie mamy dwóch pracowników zatrudnionych na takim samym stanowisku administracyjno-biurowym, z tym że: jeden wykonuje pracę w zakładzie pracy, a drugi w ramach pracy zdalnej, to w przypadku tego pierwszego można rozważyć odstąpienie od szkolenia okresowego, natomiast w przypadku pracownika zdalnego takiej możliwości już nie ma.

Jeśli macie jeszcze inne pytania dotyczące tego zagadnienia, zapraszamy do kontaktu. A jeśli szukacie szkoleń okresowych bhp, które idealnie sprawdzą się nie tylko w przypadku pracowników wykonujących pracę zdalną, polecamy nasze szkolenia w formie e-learningu.

E-learning to skuteczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala na realizację obowiązku szkoleniowego niezależnie od miejsca pracy pracownika. Dzięki tej formie szkolenia, pracownik ma możliwość przyswojenia wiedzy w dogodnym dla siebie tempie, bez konieczności opuszczania miejsca pracy czy domu.

Szukasz firmy, która z pełnym zaangażowaniem zajmie się wdrożeniem zasad BHP w Twojej firmie?

JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU. Chcesz dowiedzieć się więcej temat naszych szkoleń, prezentacji czy dokumentów? Masz dodatkowe pytania w kwestii nadzoru BHP podczas realizacji projektu? Chcesz zlecić nam stałą i pełną obsługę w zakresie BHP lub masz pytania dotyczące naszych usług i tego, co możemy dla Ciebie zrobić? A może chcesz dołączyć do programu afiliacyjnego i potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami

Poznaj nowości na naszym
kanale YouTube
Sprawdź nasz YouTube
Zaloguj się do pakietu
Office 365
Zaloguj się
Dołącz do nas
na Facebooku
Nasz Facebook
Zaobserwuj nasz profil
na LinkedIn
Nasz LinkedIn
BHP Consulting
ul. Dworcowa 42, 09-402 Płock
Zadzwoń do nas
+48 24 263 45 69
Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności